Myslite strategicky. Aj pri marketingu.

Už sa Vám niekedy stalo, že ste najprv s grafickým dizajnérom pripravili branding či s developerom webstránku a až potom ste to z rôznych dôvodov prebrali so skúseným marketérom? Ups. Ak môžeme, dovolíme si takýto proces prirovnať k nelogickej stavbe domu. Najprv dom postavíte so stavebnou firmou a až potom projekt preberiete s architektom.

Takýto postup sme videli u viacerých klientov. Končí sa to väčšinou tak, že sa prvá verzia brandingu či webu prerába, kvôli tomu sa platí viac a býva to pre všetky strany frustrujúce. Dôvod „prerábky“ je ten, že sa väčšinou obišli dôležité kroky zákazníkovej cesty (customer journey) a bola by veľká škoda ich do marketingu nezapojiť a prísť tak o biznis príležitosti.

Čo je to strategický marketing?

Jednoducho povedané, strategický marketing je metóda, ktorá vychádza z historických dát, aplikuje sa na prítomnosť a pozerá do budúcnosti firmy. Pokrýva všetky časti marketingu, a nielen to, aký bude web a na ňom obrázky alebo či budete príspevky na social media pridávať 3 či 5 krát týždenne. Strategický marketing je základným pilierom predaja vašich produktov/servisov, cenotvorby, komunikácie či distribúcie pre vaše cieľové publikum. Práve od cieľov predaja a detailného profilu zákazníkov (persón) sa odvodia všetky drobné časti marketingu, teda aj komunikácie.

Časti strategického marketingového plánu

 1. Situačná analýza a výskum
 2. Podnikateľské ciele, vrátane tých produktových
 3. Detailné stanovenie persón, teda cieľového publika
 4. Pozicioning a branding
 5. Jednotlivé marketingové stratégie (napr. produkt)
 6. Časový plán
 7. Marketingový rozpočet
 8. Nastavenie KPIs (key performance indicators) a reporting

Myslieť strategicky sa oplatí, ak chcete byť v biznise dlhodobo, aj keď momentálne ste len menší hráč na trhu. Uspokojniť potreby zákazníkov či klientov nie je ľahké a budovať silnú pozíciu značky na trhu je ešte náročnejšie. Práve štrukturovaný marketingový plán, ktorého súčasťou je aj content či social media marketingový plán, vám pomôže zrealizovať marketingové aktivity pre vaše persóny a v závere predá viac.

Potrebujete pomôcť s vytvorením obsahovej marketingovej stratégie? Kontaktujte nás, radi odprezentujeme naše referencie: silvia@studioinbound.com

Ako vždy, aj tento článok bol vytvorený pre vás. Ak máte pocit, že by ho odcenil niekto iný, článok prosím zdieľajte.
Ďakujem,
Silvia Púchovská
Zakladateľka Studio Inbound s.r.o.

Podeľte sa s týmto článkom
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Silvia Puchovska
silvia@studioinbound.com

Silvia Púchovská je zakladateľka Studia Inbound. Skúsená online a obsahová marketérka, obľubuje cestovanie a surfing. Silvia je ambasádorkou práce na diaľku, pretože nám dáva väčšiu flexibilitu v živote a práci. Autorka knihy Svet je moja kancelária.

No Comments

Post A Comment