Tvorba web stránok: Ako vybrať najlepšiu platformu?

tvorba web stranok

Tvorba web stránok je komplexná záležitosť. Jedným z najnáročnejších rozhodnutí v procese tvorby webu je výber softvéru či platformy. Najmä, ak máte malé podnikanie a nedisponujete tímom expertov na digitálny marketing. 

Mnohí klienti sa nás pýtajú na rady ohľadom tvorby blogov a e-shopov, ktoré nie sú od A-Z nakódované. Webstránka, ktorá je pripravená na mieru vám síce zaručí jedinečnosť, častokrát však vyžaduje vyššiu investíciu na začiatku. 

S pokrokom technológií a automatizácie sa v súčasnosti dajú nájsť riešenia, ktoré sú open-source softvérmi alebo SaaS (software as a service), kedy platíte za mesačné používanie. Častokrát sa takéto riešenia nazývajú aj “web builders” a ponúkajú množstvo nadizajnovaných šablón a funkcií, pomocou ktorých s ľahkosťou vytvoríte nový blog, portfólio, prezentačnú stránku či e-shop. Takéto riešenie využívajú nielen začínajúci podnikatelia, ale aj úspešné slovenské či české e-shopy.

V tomto článku sme porovnali nasledujúce web buildery: WordPress, Webnode, Wix, Squarespace a Shopify. Dôvod, prečo sme vybrali práve týchto päť softvérov je ten, že sú široko používané a obľúbené medzi rôznymi cieľovými skupinami podnikateľov. S viacerými z nich sa stretávame v dennej praxi. Je tak najmä vďaka naším klientom, ktorí platformy úspešne využívajú.

V porovnaní web-builderov sme sa sústredili na ich základné výhody a nevýhody, funkcie, vhodnosť použitia či výšku investície. Prajeme vám čo najjednoduchší výber a tvorbu web stránky. Ak potrebujete poradiť s digitálnym marketingom alebo stanoviť stratégiu obsah webu, budeme radi, keď sa na nás obrátite.

5 TOP platforiem pre tvorbu Vašej novej web stránky

Wordpress tvorba web stranok

WORDPRESS

WordPress je dnes azda jedným z najznámejších IT riešení vôbec. Vedeli ste však, že existujú dve platformy pod značkou WordPress? Sú nimi WordPress.org a WordPress.com. 

WordPress.org je open source softvér a content manažmentový systém zadarmo. Táto široko používaná platforma si našla užívateľov po celom svete, od jednoduchých blogov, cez portfólia, členské stránky až po e-shopy. K WordPressu potrebujete externú doménu a webhosting a môžete začať tvoriť web stránku. Okrem toho je dôležité vybrať si vhodnú šablónu, ktorá bude akýmsi základom vašej stránky. Dizajnové šablóny sú dnes široko dostupné, a tak nájdete aj také, ktoré sú zadarmo. Odporúčame však investovať niekoľko desiatok EUR a vybrať si modernejší dizajn, napr. od svetozných predajcov, medzi ktorých patria štúdiá Envato Market či Themeforest. Určite poteší aj malý poplatok za zákaznícku podporu od dizajnového štúdia, ktoré vám pri zostavovaní webu štandardne poradí. Eventuálne si môžete nechať web postavený na WordPresse nakódovať, takéto riešenie však vyžaduje vyššiu znalosť digitálneho marketingu a investíciu do developingu.

WordPress.org je vhodný pre všetkých, ktorí začínajú blogovať alebo tvoria prvý firemný web a majú aspoň nejaké technické zručnosti či vzťah k dizajnu. Takisto, v spolupráci s web dizajnérom a developerom, je vhodný pre komplexnejšie riešenia.

Výhody

 • Flexibilita open source softvéru, ktorý sa dá modifikovať
 • Dostupnosť
 • Množstvo dizajnových šablón, ktoré sa dajú upravovať
 • Vhodný pre optimalizáciu (SEO) blogov či e-shopov
 • Pridávanie pluginov podľa potreby podnikania (zadarmo, platených alebo nakódovaných na mieru)
 • S pomocou WooCommerce vybudujete e-shop
 • Výborné predpoklady pre content marketing, teda aj blogging 

 

Nevýhody

 • Tvorba web stránky vyžaduje základné IT či dizajnové zručnosti alebo pomoc webdevelopera
 • Ste zodpovední za back-up stránky

 

Cena
WordPress.org je bezplatná webová platforma, avšak na jej spustenie budete potrebovať doménu a web hosting. Tento poplatok závisí od hostingu, ktorý si vyberiete. Napríklad my v Studio Inbound používame slovenský Websupport.sk. Ďalší náklad je na šablónu a prípadnú pomoc web developera či dizajnéra, ktorý vám web pomôže zostaviť.

WordPress.com je hostingová služba, ktorá je vhodná pre začínajúcich blogerov. Nebudete sa musieť starať o hosting, obnovy a back-up stránky. Na druhej strane je flexibilita tejto platformy limitovaná. Zmeny v šablónach či používanie pluginov nie je možné. Poplatky za túto službu sú:

 • Zadamro – Limitovaná verzia, WordPress.com tu umiestňuje reklamy iných
 • Personal – $36 za rok
 • Premium – $99 za rok
 • Business – $299 za rok
 • VIP – začína od $5000 za rok

Webnode tvorba web stránokWEBNODE

Webnode je pôvodom česká platforma, ktorá teší mnohých malých podnikateľov nielen v našom regióne. Cieľom zakladateľa Webnodu bolo ponúknuť platformu, ktorá by užívateľom pomohla s ľahkosťou tvoriť pekné weby. Podarilo sa im to najmä vďaka systému “drag & drop”, pomocou ktorého zostavíte obsah jednotlivých stránok. S viac ako 30 miliónmi registrovaných užívateľov sa Webnode radí medzi jedného z väčších poskytovateľov web builderov na trhu. Ich najsilnejšou stránkou je okrem jednoduchosti používania aj podpora najviac používaných jazykov vo svete. Vytvorte multijazyčnú stránku, ktorej zostavenie nebude vôbec také náročné.

Webnode je vhodný pre začínajúcich blogerov či online podnikateľov, ktorí nemajú znalosť web technológií. 

Výhody

 • ľahkosť používania vďaka “drag & drop builder”, vhodný pre začiatočníkov, nie je potrebná znalosť kódovania či predošlých znalostí o web developingu
 • dostupný v 20 jazykoch, základné SEO možnosti
 • pekné a moderné šablóny
 • cenová dostupnosť

 

Nevýhody

 • jednoduchý vzhľad šablón, ktorý pocítia ľudia s náročnejším zmyslom pre dizajn
 • zmena šablóny bez straty obsahu nie je možná, celkovo je Webnode obmedzený pre customizáciu stránky
 • chýbajú základné funkcie v rámci e-commerce, ako napríklad vytvorenie kupónov či možnosti importu/exportu. Ak to myslíte s e-commerce vážne, je lepšie si vybrať inú platformu

 

Cena
Webnode ponúka štyri cenové ponuky v rozpätí od $3,95 do $19,95 za mesiac. V základnom “limitovanom” balíčku zakúpite 100 MB úschovy a 1 GB prenosu dát. Tento balík však neobsahuje poplatok za doménu. Odporúčame investovať do “Mini” balíčka. Ecommerce je možné vykonávať iba v rámci balikov Štandard alebo Profi.

 

 

WIX

Wix je jednou z najpopulárnejších platforiem. Tvorba web stránok funguje na báze cloudového riešenia. Využíva ho viac ako 100 miliónov ľudí v 190 krajinách. Na trhu fungujú už od roku 2006. Wix ponúka všetko, čo potrebujete k vytvoreniu kvalitného webu zdarma. Pri tvorbe web stránky máte s Wix dve možnosti. Tou prvou je, že si svoju stránku necháte navrhnúť umelou inteligenciou od Wixu (Wix Artificial Design Intelligence). Druhou možnosťou je Wix Editor, kde si môžete vybrať spomedzi viac ako 500 dizajnov alebo si svoj web môžete navrhnúť úplne sami.

Wix je vhodný pre ľudí či firmy, ktoré tvoria svoju prvú webstránku, portfólio, blog či  e-commerce.

Výhody 

 • jednoduchosť “drag & drop” používania, zvládne ho aj úplný začiatočník, nie je potrebná znalosť kódovania v HTML, CSS, PHP alebo Java
 • Wix ponúka web hosting v rámci svojej ponuky 
 • pekné dizajnové šablóny
 • možnosť základnej optimalizácie stránok pre vyhľadávače

 

Nevýhody

 • opakujúce sa šablóny a chýbajúca identita webov
 • šablónu nie je možné zmeniť, akonáhle sa stane stránka aktívna 
 • nevhodný pre weby s viac ako tridsiatimi podstránkami 
 • prémiové služby sú drahšie ako pri iných web builderoch

 

Cena
Čo sa týka ceny, rozlišujeme dve skupiny. V prvej, “Website” skupine, Wix ponúka štyri rôzne možnosti a cena sa pohybuje od $4,50 – $24,50  mesačne podľa zvoleného balíka. Druhú skupinu tvorí “Business & eCommerce”, kde Wix ponúka tri možnosti v cenovom rozpätí od $17 – $35 za mesiac.

 

SQUARESPACE

Squarespace je “all-in-one” web platforma, ktorá slúži na vytváranie profesionálnych web stránok. Popularitu si získal najmä vďaka najatraktívnejšiemu a najmodernejšiemu dizajnu. Hoci nemajú v ponuke veľké množstvo šablón, svojou čistotou, minimalizmom a prehľadnosťou vás určite zaujmú. Obľúbenosť našiel najmä medzi kreatívcami či e-shopmi s módou, dizajnovými produktami a šperkami. Squarespace je tiež používaný medzi známymi osobnosťami, medzi ktoré patrí aj herec Keanu Reeves. Squarespace využíva pre jeho značku Arch Motorcycle

Squarespace je vhodný pre veľmi vizuálne web stránky, kde chcete odprezentovať svoje portfólio, vizuálne jedinečné produkty, alebo jednoducho máte radi minimalizmus.

Výhody

 • najatraktívnejšie šablóny na trhu
 • šablóny sa dajú meniť podľa potrieb užívateľa
 • ideálny pre kreatívne odvetvia    
 • jednoduchosť používania, najmä z technickej stránky: ponúkajú WYSIWYG editor a drag & drop  
 • v cene zakúpite hosting, doménu, obnovovanie softvéru

 

Nevýhody

 • ak s tvorbou webu len začínate, Squarespace môže byť v porovnaní s Wixom náročnejším riešením. Squarespace je vhodný pre ľudí, ktorí sú viac technicky zdatnejší, nie je však potrebná znalosť kódovania
 • cenovo drahší, v porovnaní s inými riešeniami
 • nevhodný pre väčšie plány s e-commerce
 • e-commerce plán umožňuje spracovanie platby iba cez Stripe, Apple Pay a PayPal

 

Cena
Squarespace ponúka možnosť 14 dňovej bezplatnej verzie. Po tomto období si môžete vybrať zo štyroch cenových plánov, od $12 do $40 za mesiac. Najlacnejší je osobný plán za $12 na mesiac, ktorý ponúka vlastnú doménu, podporuje funkcie webovej stránky, ale nepodporuje funkcie e-commerce. V rámci e-commerce začína najlacnejší cenový balíček od $26, podľa toho koľko funkcí webu očakávate.

 

Shopify tvorba web stranok
SHOPIFY

Ak sa chystáte vytvoriť nový e-shop, odporúčame do úzkeho výberu web builderov zaradiť Shopify. Je to jedna z najlepších e-commerce platforiem na trhu. Shopify má rozumné (aj keď nie najlacnejšie) ceny a podporuje predaj cez množstvo iných komunikačných kanálov (napr. Facebook, Instagram, Amazon). Okrem toho má perfektnú zákaznícku podporu. Vďaka funkciám či apkám vytvoreným pre túto platformu zastrešíte všetko od marketingu, cez platby, až po doručovanie. Shopify využíva viac ako 800 000 e-shopov s viac ako jedným miliónom aktívnych používateľov. Poskytuje širokú škálu šablón, ktoré je možné prispôsobiť tak, aby vyhovovali požiadavkám vášho internetového obchodu. Umožňuje predaj fyzického alebo digitálneho tovaru. 

Shopify je vhodný pre každého, kto sa chystá vytvoriť prvý alebo už niekoľký e-shop. Od rodinných obchodíkov, cez stredné veľké, až po multi-miliónové internetové biznisy.

Výhody

 • predávať sa dá cez viacero kanálov ako Amazon, Instagram či Facebook
 • tlačidlo Shopify Buy umožňuje používať Shopify s existujúcou webovou stránkou vytvorenou pomocou inej platformy (napríklad WordPress, Squarespace alebo Wix)
 • podpora viac ako 100 platobných brán
 • Shopify app store: viac ako 1200 appiek na podporu predaja 
 • ponúka širokú škálu atraktívnych šablón
 • aplikácia pre iOS aj Android je k dispozícii, aby vám umožnila spravovať váš eshop kdekoľvek a kedykoľvek z vášho mobilu
 • žiadne poplatky pri používaní Shopify Payments

 

Nevýhody

 • vyššia cena oproti iným e-commerce riešeniam: mesačné a transakčné poplatky, poplatky za platby kreditnými kartami 
 • appky na podporu predaja môžu byť v závislosti od výberu taktisto značným nákladom
 • transakčné poplatky navyše za používanie externých platobný brán 
 • presun eshopu zo Shopify na inú platformu môže byť zložitý
 • používajú svoj vlastný kódovací jazyk
 • príliš jednoduchý systém pre content marketing, teda aj blogging

 

Cena
Shopify si môžete vyskúšať na 14 dní bezplatne (nevyžaduje sa kreditná karta). Následne sú k dispozícii tri balíky. Základný plán stojí $29 za mesiac. Tento plán je možné upgradovať na balík zvaný Shopify za $79/mesiac alebo na Rozšírený Shopify za $299/mesiac.

MYŠLIENKY NA ZÁVER

Tvorba web stránky už v dnešnej dobe nie je tak náročná, ako kedysi, stále je to však komplexná záležitosť. Hoci sa dnes dá web vytvoriť pomerne rýchlo, ľahko a lacno, pred výberom platformy či web buildera odporúčame rozmýšľať strategicky. Niekoľkokrát sme sa stretli s prípadom klientov, ktorí dali vytvoriť web na platforme, ktorej potenciál zostal nevyužitý. Tak isto sme sa stretli s prípadmi, kedy webstránku vytvoril šikovný dizajnér, nebola však pripravená na digitálny marketing. A preto všetkým odporúčame myslieť na cieľ podnikania, podľa toho vybrať najlepšiu platformu a aktívne využívať marketingové funkcie, ktoré vám ponúka. Pred začiatkom tvorby webu sa poraďte s digitálnym marketérom. Ušetrí vám to čas a peniaze. V konečnom dôsledku zarobíte viac ;)

Potrebujete pomôcť s vytvorením inbound a content marketingovej stratégie? Kontaktujte nás, radi odprezentujeme naše referencie: silvia@studioinbound.com

Podeľte sa s týmto článkom
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Silvia Puchovska
silvia@studioinbound.com

Silvia Púchovská je zakladateľka Studia Inbound. Skúsená online a obsahová marketérka, obľubuje cestovanie a surfing. Silvia je ambasádorkou práce na diaľku, pretože nám dáva väčšiu flexibilitu v živote a práci. Autorka knihy Svet je moja kancelária.

No Comments

Post A Comment